کتاب‌های فین‌تک 


تالیف و ترجمه‌ی کتاب‌های مرتبط با فناوری‌های مالی

کتاب‌های فین‌تک 


تالیف و ترجمه‌ی کتاب‌های مرتبط با فناوری‌های مالی

در راستای ایفای نقش در اکوسیستم علمی فین‌تک ، شرکت عصر امین کارآفرین، در نظر دارد در سال 1401 اقدام به ترجمه پنج کتاب و تالیف دو کتاب در حوزه فین‌تک نماید.

رینر آلت و استفان هاچ در کتابی کاربردی و مرجع، واژگان کاربردی حوزه فین‌تک را بر اساس حروف الفبا گردآوری کرده‌اند. با توجه به اینکه فین‌تک حوزه‌‌ی دانشی نوظهور است، در بین فعالان این اکوسیستم در زمینه تعریف واژگان کاربردی توافقی جامع آن وجود ندارد. این امر منجر شد تا کتاب حاضر در زمینه‌ی ارائه واژگان کاربردی حوزه فین‌تک با عنوان “فرهنگ لغات فین‌تک” تدوین گردد. محتوای این کتاب از یک جهت مرتبط با اصطلاحاتی است که مختص بانکداری و فناوری اطلاعات (به عنوان مثال واژه‌ی رمز ارزها یا صندوق‌های معاملات بورسی) است. از طرف دیگر، پرسش اصلی اینجاست که کدامیک از این واژگان را می‌بایست در بدنه‌ی فین‌تک که نشان از تحولات آن دارد، در نظر بگیریم. به عنوان مثال، حوزه رو به رشد رمزارزها به خوبی مبین این امر است: در این حوزه از پایان سال 2019 تا سپتامبر 2021 تقریبا 15000 رمز ارز مختلف معرفی شده است. اگرچه تعداد زیادی از آنها دارای ارزشی اندک می‌باشند، اما تعداد آنها به صورت کلی بسیار بالاست. در کتابCoinMarketCap از ابتدای سال 2020 تا پایان سال حاضررویکردی عمل گرایانه اتخاذ شد و 30 واژه‌ی برتر در 2021 بررسی گردید که در بخش ضمایم این کتاب موجود است.

عنوان فارسی: فرهنگ لغات فین‌تک
عنوان انگلیسی: Fintech Dictionary
نویسندگان: Rainer Alt, Stefan Huch
انتشارات: اشپرینگر
تعداد صفحه: 248
موضوع: فناوری مالی
مناسب برای: فعالان حوزه فین‌تک-مدیران مالی-متخصصان علوم کامپیوتر
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

متیاس فیشر در سال 2021 کتاب خود را با عنوان مدل کسب و کار فین‌تک منتشر نموده است. در این کتاب سعی شده است تا با تکیه بر مدل کسب و کار کانواس و بخش‌های آن مهم‌ترین کسب و کارهای حوزه فین‌تک و نحوه سرمایه‌گذاری خطرپذیر بر روی آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. فیشر در این کتاب سعی کرده است تا مصادیقی درباره‌ی کسب و کارهای فعال در حوزه‌های اصلی فین‌تک (پرداخت، تامین مالی، سرمایه‌گذاری، خدمات و ابزار، و فناوری‌های حوزه املاک و مستغلات) ارائه دهد.


عنوان فارسی: مدل‌های کسب و کار فین‌تک
عنوان انگلیسی: FinTech Business Models
نویسندگان: Matthias Fischer
انتشارات: Degruyter
تعداد صفحه: 312
موضوع: کسب و کار
مناسب برای: فعالان حوزه فین‌تک-استارت‌آپ‌های فین‌تک
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

یکی از جالب‌ترین و بارزترین ویژگی‌های علم، انباشت تدریجی مطالب علمی در آن است. دانش ماهیتی پویا و در حال رشد دارد. این رشد و پویایی اکنون با پیشرفت فناوری، ماهیتی تصاعدی به خود گرفته است. به عبارتی، علم و یا به صورت خاص‌تر رشته علمی، زمانی پیشرفت می‌کند که انباشتی از دانش تخصصی در آن حوزه پدید آید. بنابراین اگر پیشرفت‌های علمی را در گذر زمان بنگریم متوجه این امر می‌شویم که در هر رشته علمی خاص در ابتدا دانشی اندک وجود داشته است، و رفته رفته این دانش بیشتر و پیچیده‌تر شده است. به بیانی دیگر، علم زمانی پیشرفت می‌کند که مفاهیم، سنخ شناسی، روش‌ها، تکنیک‌ها یا داده‌هایی در آن توسعه یابند که کشف پدیده‌ها یا آزمایش آن‌ها را ممکن سازد.  در کتاب حاضر سعی شده است تا با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای علم‌سنجی، نقشه علمی فین‌تک به عنوان یک علم ترسیم گردد.  محتوای این کتاب می‌تواند راهنمای مفیدی برای سیاست‌گذاران حوزه علم و تکتولوژی باشد.

عنوان: نگاشت نقشه‌های علمی فین‌تک
موضوع: علم‌سنجی
مناسب برای: سیاست‌گذاران حوزه علم و تکنولوژی، فعالان حوزه فین‌تک
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

کتاب حاضر، در مورد فناوری‌های مربوط به صنعت بیمه بحث می‌کند، که به عنوان مسیری برای توسعه این صنعت می‌باشند.

فناوری و نوآوری می‌تواند بر ماهیت یک سازمان بیمه تأثیر بگذارد. نوآوری از طریق فناوری جدید، یک محرک حیاتی برای پیشرفت در چندین بخش از جهان است، حتی اگر این نوآوری ها در ابتدا با آسیب پذیری و عدم اطمینان همراه باشند. این کتاب، پیامدهای بالقوه و راهبردهای جدید برای ارائه خدمات و روش‌های بهتر پردازش داده‌ها و اجتناب از تقلب را بررسی می‌کند، که منجر به شناسایی و کاهش ریسک در صنعت بیمه می‌شود.

کتاب حاضر مشتمل بر  هشت فصل می‌باشد. در فصل اول، مباحث مقدماتی در اینشورتک بررسی می‌گردد. فصل دوم، تاریخچه اینشورتک را از حیث زمانی و محتوایی مورد بررسی قرار می‌دهد. فصل سوم این کتاب، جایگاه اینشورتک را در زنجیره ارزش بیمه بررسی می‌کند. فصل چهارم،  به بیان زیرساخت‌های فناورانه در صنعت بیمه می‌پردازد. در فصل پنجم این کتاب، مزایای حوزه اینشورتک برای کسب و کارها، مدیران و سیاست‌گذاران مورد بررسی قرار می‌گیرد. فصل ششم به بیان ایده‌های نوآورانه‌ای که در صنعت بیمه ساختارشکنی ایجاد می‌کنند، می‌پردازد. فصل هفتم، مباحث سیاست‌گذاری و قانون‌کذاری در صنعت بیمه را مورد بررسی قرار می‌دهد. در نهایت، در فصل هشتم، انتظارات صنعت بیمه و نتیجه‌گیری‌ها ارائه می‌گردد.


عنوان فارسی: گذشته، حال و آینده فناوری بیمه: تأثیر بر اقتصاد جهانی، بحران و بخش‌ها
عنوان انگلیسی: The Past, Present and Future of Insurance: Impact on Global Economy, Crisis and Sectors
نویسندگان: Amit Loyd Augustine
انتشارات: Kindle Edition
تعداد صفحه: 56
موضوع: صنعت بیمه
مناسب برای: کسب و کارهای فعال در صنعت بیمه، استارت‌آپ‌های حوزه اینشورتک، علاقه‌مندان و سیاست‌گذاران صنعت بیمه
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

در تجزیه و تحلیل داده‌های مالی با یادگیری ماشینی، بهینه‌سازی و آمار، تیمی متشکل از ریاضیدانان کاربردی و آماردانان برجسته، و متخصصان باتجربه و تحلیلگران داده‌، ترکیبی متوازن از آمارهای مالی سنتی، ابزارهای یادگیری ماشین و ریاضیات را ارائه می‌دهند. این کتاب بر روی تکنیک های معاصر مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل داده ها، در بخش مالی و صنعت بیمه ، با تاکید بر درک ریاضی و اصول آماری تمرکز دارد و به بیان مشکلات مالی رایج و عملی مرتبط با این بخش می‌پردازد.. هر فصل مجهز به مباحث کاربردی و شامل چندین مثال واقعی است که از زمینه های مالی رایج ناشی می شود. الگوریتم‌های کامپیوتری کتاب با استفاده از Python و R که دو زبان برنامه نویسی در دانشگاه و صنعت هستند، پیاده‌سازی شده اند تا خوانندگان بتوانند مدل های مربوطه را پیاده سازی کنند و خود از برنامه ها استفاده کنند.

این کتاب با مقدمه‌ای کوتاه بر نظریه نمونه‌گیری پایه و مبانی تکنیک‌های شبیه‌سازی آغاز می‌شود و به دنبال آن مقایسه‌ای بین R و Python انجام می‌شود. سپس تشخیص آماری برای داده های امنیت مالی را مورد بحث قرار داده  و برخی از ابزارهای رایج در مباحث قانونی مالی مانند قانون بنفورد، قانون Zipf و تشخیص ناهنجاری در این زمینه را معرفی می کند. هم‌چنین در این کتاب، تخمین آماری و الگوریتم‌های انتظار-بیشینه‌سازی (EM) و عمده‌سازی-به حداقل رساندن (MM) نیز پوشش داده شده‌اند.

علاوه بر این، کتاب حاضر  به سایر ابزارهای یادگیری ماشینی رایج مانند طبقه‌بندی‌کننده‌های خطی همانند پرسپترون‌ها و تعمیم آن‌ها، همتای چندلایه (MLP)، ماشین‌های بردار پشتیبانی (SVM)، و همچنین درخت‌های طبقه‌بندی و رگرسیون (CART) و جنگل‌های تصادفی می‌پردازد. فصل‌های بعدی کتاب نیز بر یادگیری خطی بیزی تمرکز دارد.

این کتاب می تواند به خوانندگان کمک کند،  تا به مهارت های زیر مجهز شوند:

  • ارزیابی کیفیت داده‌های مالی و بیمه‌ای و استفاده از دانش حاصل از داده‌ها پس از استفاده از ابزارهای تحلیل داده‌ها، برای تصمیم‌گیری به موقع مالی.
  • استفاده از ابزارهای کاهش ابعاد داده برای تقویت یادگیری تحت نظارت

تجزیه و تحلیل داده های مالی با یادگیری ماشینی، بهینه سازی و آمار ، منبعی ضروری برای دانشجویان ارشد و فارغ التحصیلان دوره های مهندسی مالی، آمار ، مدیریت ریسک ، علوم داده و کاربرد ریاضیات در هوش مصنوعی است.

عنوان فارسی: تجزیه و تحلیل داده‌های مالی با یادگیری ماشینی، بهینه‌سازی و آمار
عنوان انگلیسی: Financial Data Analytics with Machine Learning, Optimization and Statistic
نویسندگان: Kaiser FanYongzhao Chen Ka Chun Cheung, Phillip Yam
نام انتشارات: Wiley
موضوع: تحلیل داده
مخاطبان: دانشجویان ارشد و فارغ التحصیلان دوره های مهندسی مالی، مدیریت ریسک، علوم داده و کاربرد ریاضیات در هوش مصنوعی، کسب و کارهای فین‌تک فعال در حوزه تحلیل داده، علاقه‌مندان و سیاست‌گذاران حوزه تحلیل داده
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

در فین‌تک، رگ‌تک و صنعت خدمات مالی، تیمی متشکل از سی و نه متخصص، تحولات در حال وقوع در این صنعت و فرصت‌هایی که این تحولات به بازار می‌آورد و همچنین چارچوب نظارتی در حال ظهور را بررسی کرده‌اند.

برای کمک به خواننده در بررسی و درک همه مسائل مربوط به فین تک، کتاب حاضر به هفت بخش تقسیم شده است. بخش اول مباحث مقدماتی را در مورد توسعه فین‌تک، رگ‌تک، و سوپ‌تک مورد بررسی قرار می‌دهد.. بخش دوم کاربردهای تجاری فین‌تک و پیامدهای نظارتی مرتبط با آن، از جمله استفاده از فناوری دیجیتال توسط شرکت‌های خدمات مالی برای تعامل با مشتریان را بررسی می‌کند. بخش سوم مفهوم ایجاد یک دفتر کل از طریق بلاک‌چین را پوشش می‌دهد، که عموم افراد می‌توانند به عنوان منبع اطلاعات از آن استفاده کنند. بخش چهارم به بررسی مسائلی می‌پردازد که هنگام بررسی و استفاده از داده‌ها توسط فین‌تک‌ها به وجود می‌آیند. بخش پنجم مبارزه با پولشویی را در زمینه فین تک در نظر می گیرد. بخش ششم بحثی در مورد اثربخشی قانونی امضاهای الکترونیکی، سوابق الکترونیکی، تحویل الکترونیکی سوابق، و نگهداری الکترونیکی سوابق، و همچنین توصیف و تحلیل چارچوب قانونی که در مورد آن‌ها اعمال می شود را ارائه می کند. در نهایت،بخش هفتم ادغام و هم‌چنین نحوه استفاده قانون‌گذاران از تجزیه و تحلیل داده‌ها برای نظارت بر بازارهای مالی برای سوء رفتار احتمالی، پیگیری در جایی که مستلزم تحقیقات بیشتر است، و اثبات نقض قوانین در دادگاه را مورد بحث قرار می‌دهد. 


عنوان فارسی: فین‌تک، رگ‌تک و صنعت خدمات مالی
عنوان انگلیسی: FinTech, RegTech, and the Financial Services Industry
نویسندگان: Clifford E. Kirsch 
انتشارات: PLI press
تعداد صفحه: 1128
موضوع: رگ‌تک
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

تأثیر فناوری بر افراد و شرکت ها به دلیل بحران‌های اخیر جهانی (از جمله پاندمی کرونا) آشکارتر شده است. همانطور که کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد هشدار داده است، فروش کالاهای جهانی بیشترین رکود خود را با 20.4 درصد در مارس 2020 تجربه کرده است، و فقر همچنان در حال افزایش است. ثابت شده است که مدیریت امور مالی و دارایی ها در این زمان موضوعی چالش برانگیز است. بنابراین، مدیریت ثروت، دارای اهمیت فراوانی است.

WealthTech که از کلمات “ثروت” و “تکنولوژی” آمده است، و ثروت و فناوری را برای ارائه راه حل های دیجیتال برای بهبود مدیریت ثروت و سرمایه گذاری در کنار هم قرار می دهد. اساساً، استفاده از فناوری برای ایجاد تجربیات بهتر و ارائه محصولات مقرون به صرفه تر و در عین حال برتر برای افراد، خانواده ها و شرکت ها است.

WealthTech زیرمجموعه ای از فین تک است و این دو را نباید با هم اشتباه گرفت. در حالی که فین تک به استفاده از فناوری برای دسترسی بیشتر به خدمات مالی اشاره دارد، WealthTech بیشتر بر ایجاد ابزارهایی برای مدیریت ثروت و سرمایه گذاری متمرکز است.

در کتاب حاضر مجموعه‌ای از آخرین گزارش‌های سازمان‌های تحقیقاتی معتبری همانند مک‌کینزی، accenture، deloitte، capge mini و … جمع‌آ وری می‌شود. علاوه‌بر این، در کتاب حاضر، اکوسیستم جهانی ولث‌تک و کسب و کارهای آن مورد بررسی قرار  می‌گیرند.


عنوان فارسی: مجموعه گزارش‌های ولث‌تک : راهنمایی برای مدیران و سیاست‌گذاران(همراه با اکوسیستم جهانی ولث‌تک)
موضوع: ولث‌تک
مخاطبان:کسب و کارهای فین‌تک فعال در حوزه ولث‌تک، علاقه‌مندان و سیاست‌گذاران حوزه ولث‌تک
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

در راستای ایفای نقش در اکوسیستم علمی فین‌تک ، شرکت عصر امین کارآفرین، در نظر دارد در سال 1401 اقدام به ترجمه پنج کتاب و تالیف دو کتاب در حوزه فین‌تک نماید.

رینر آلت و استفان هاچ در کتابی کاربردی و مرجع، واژگان کاربردی حوزه فین‌تک را بر اساس حروف الفبا گردآوری کرده‌اند. با توجه به اینکه فین‌تک حوزه‌‌ی دانشی نوظهور است، در بین فعالان این اکوسیستم در زمینه تعریف واژگان کاربردی توافقی جامع آن وجود ندارد. این امر منجر شد تا کتاب حاضر در زمینه‌ی ارائه واژگان کاربردی حوزه فین‌تک با عنوان “فرهنگ لغات فین‌تک” تدوین گردد. محتوای این کتاب از یک جهت مرتبط با اصطلاحاتی است که مختص بانکداری و فناوری اطلاعات (به عنوان مثال واژه‌ی رمز ارزها یا صندوق‌های معاملات بورسی) است. از طرف دیگر، پرسش اصلی اینجاست که کدامیک از این واژگان را می‌بایست در بدنه‌ی فین‌تک که نشان از تحولات آن دارد، در نظر بگیریم. به عنوان مثال، حوزه رو به رشد رمزارزها به خوبی مبین این امر است: در این حوزه از پایان سال 2019 تا سپتامبر 2021 تقریبا 15000 رمز ارز مختلف معرفی شده است. اگرچه تعداد زیادی از آنها دارای ارزشی اندک می‌باشند، اما تعداد آنها به صورت کلی بسیار بالاست. در کتابCoinMarketCap از ابتدای سال 2020 تا پایان سال حاضررویکردی عمل گرایانه اتخاذ شد و 30 واژه‌ی برتر در 2021 بررسی گردید که در بخش ضمایم این کتاب موجود است.

عنوان فارسی: فرهنگ لغات فین‌تک
عنوان انگلیسی: Fintech Dictionary
نویسندگان: Rainer Alt, Stefan Huch
انتشارات: اشپرینگر
تعداد صفحه: 248
موضوع: فناوری مالی
مناسب برای: فعالان حوزه فین‌تک-مدیران مالی-متخصصان علوم کامپیوتر
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

متیاس فیشر در سال 2021 کتاب خود را با عنوان مدل کسب و کار فین‌تک منتشر نموده است. در این کتاب سعی شده است تا با تکیه بر مدل کسب و کار کانواس و بخش‌های آن مهم‌ترین کسب و کارهای حوزه فین‌تک و نحوه سرمایه‌گذاری خطرپذیر بر روی آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. فیشر در این کتاب سعی کرده است تا مصادیقی درباره‌ی کسب و کارهای فعال در حوزه‌های اصلی فین‌تک (پرداخت، تامین مالی، سرمایه‌گذاری، خدمات و ابزار، و فناوری‌های حوزه املاک و مستغلات) ارائه دهد.


عنوان فارسی: مدل‌های کسب و کار فین‌تک
عنوان انگلیسی: FinTech Business Models
نویسندگان: Matthias Fischer
انتشارات: Degruyter
تعداد صفحه: 312
موضوع: کسب و کار
مناسب برای: فعالان حوزه فین‌تک-استارت‌آپ‌های فین‌تک
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

یکی از جالب‌ترین و بارزترین ویژگی‌های علم، انباشت تدریجی مطالب علمی در آن است. دانش ماهیتی پویا و در حال رشد دارد. این رشد و پویایی اکنون با پیشرفت فناوری، ماهیتی تصاعدی به خود گرفته است. به عبارتی، علم و یا به صورت خاص‌تر رشته علمی، زمانی پیشرفت می‌کند که انباشتی از دانش تخصصی در آن حوزه پدید آید. بنابراین اگر پیشرفت‌های علمی را در گذر زمان بنگریم متوجه این امر می‌شویم که در هر رشته علمی خاص در ابتدا دانشی اندک وجود داشته است، و رفته رفته این دانش بیشتر و پیچیده‌تر شده است. به بیانی دیگر، علم زمانی پیشرفت می‌کند که مفاهیم، سنخ شناسی، روش‌ها، تکنیک‌ها یا داده‌هایی در آن توسعه یابند که کشف پدیده‌ها یا آزمایش آن‌ها را ممکن سازد.  در کتاب حاضر سعی شده است تا با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای علم‌سنجی، نقشه علمی فین‌تک به عنوان یک علم ترسیم گردد.  محتوای این کتاب می‌تواند راهنمای مفیدی برای سیاست‌گذاران حوزه علم و تکتولوژی باشد.

عنوان: نگاشت نقشه‌های علمی فین‌تک
موضوع: علم‌سنجی
مناسب برای: سیاست‌گذاران حوزه علم و تکنولوژی، فعالان حوزه فین‌تک
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

کتاب حاضر، در مورد فناوری‌های مربوط به صنعت بیمه بحث می‌کند، که به عنوان مسیری برای توسعه این صنعت می‌باشند.

فناوری و نوآوری می‌تواند بر ماهیت یک سازمان بیمه تأثیر بگذارد. نوآوری از طریق فناوری جدید، یک محرک حیاتی برای پیشرفت در چندین بخش از جهان است، حتی اگر این نوآوری ها در ابتدا با آسیب پذیری و عدم اطمینان همراه باشند. این کتاب، پیامدهای بالقوه و راهبردهای جدید برای ارائه خدمات و روش‌های بهتر پردازش داده‌ها و اجتناب از تقلب را بررسی می‌کند، که منجر به شناسایی و کاهش ریسک در صنعت بیمه می‌شود.

کتاب حاضر مشتمل بر  هشت فصل می‌باشد. در فصل اول، مباحث مقدماتی در اینشورتک بررسی می‌گردد. فصل دوم، تاریخچه اینشورتک را از حیث زمانی و محتوایی مورد بررسی قرار می‌دهد. فصل سوم این کتاب، جایگاه اینشورتک را در زنجیره ارزش بیمه بررسی می‌کند. فصل چهارم،  به بیان زیرساخت‌های فناورانه در صنعت بیمه می‌پردازد. در فصل پنجم این کتاب، مزایای حوزه اینشورتک برای کسب و کارها، مدیران و سیاست‌گذاران مورد بررسی قرار می‌گیرد. فصل ششم به بیان ایده‌های نوآورانه‌ای که در صنعت بیمه ساختارشکنی ایجاد می‌کنند، می‌پردازد. فصل هفتم، مباحث سیاست‌گذاری و قانون‌کذاری در صنعت بیمه را مورد بررسی قرار می‌دهد. در نهایت، در فصل هشتم، انتظارات صنعت بیمه و نتیجه‌گیری‌ها ارائه می‌گردد.


عنوان فارسی: گذشته، حال و آینده فناوری بیمه: تأثیر بر اقتصاد جهانی، بحران و بخش‌ها
عنوان انگلیسی: The Past, Present and Future of Insurance: Impact on Global Economy, Crisis and Sectors
نویسندگان: Amit Loyd Augustine
انتشارات: Kindle Edition
تعداد صفحه: 56
موضوع: صنعت بیمه
مناسب برای: کسب و کارهای فعال در صنعت بیمه، استارت‌آپ‌های حوزه اینشورتک، علاقه‌مندان و سیاست‌گذاران صنعت بیمه
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

در تجزیه و تحلیل داده‌های مالی با یادگیری ماشینی، بهینه‌سازی و آمار، تیمی متشکل از ریاضیدانان کاربردی و آماردانان برجسته، و متخصصان باتجربه و تحلیلگران داده‌، ترکیبی متوازن از آمارهای مالی سنتی، ابزارهای یادگیری ماشین و ریاضیات را ارائه می‌دهند. این کتاب بر روی تکنیک های معاصر مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل داده ها، در بخش مالی و صنعت بیمه ، با تاکید بر درک ریاضی و اصول آماری تمرکز دارد و به بیان مشکلات مالی رایج و عملی مرتبط با این بخش می‌پردازد.. هر فصل مجهز به مباحث کاربردی و شامل چندین مثال واقعی است که از زمینه های مالی رایج ناشی می شود. الگوریتم‌های کامپیوتری کتاب با استفاده از Python و R که دو زبان برنامه نویسی در دانشگاه و صنعت هستند، پیاده‌سازی شده اند تا خوانندگان بتوانند مدل های مربوطه را پیاده سازی کنند و خود از برنامه ها استفاده کنند.

این کتاب با مقدمه‌ای کوتاه بر نظریه نمونه‌گیری پایه و مبانی تکنیک‌های شبیه‌سازی آغاز می‌شود و به دنبال آن مقایسه‌ای بین R و Python انجام می‌شود. سپس تشخیص آماری برای داده های امنیت مالی را مورد بحث قرار داده  و برخی از ابزارهای رایج در مباحث قانونی مالی مانند قانون بنفورد، قانون Zipf و تشخیص ناهنجاری در این زمینه را معرفی می کند. هم‌چنین در این کتاب، تخمین آماری و الگوریتم‌های انتظار-بیشینه‌سازی (EM) و عمده‌سازی-به حداقل رساندن (MM) نیز پوشش داده شده‌اند.

علاوه بر این، کتاب حاضر  به سایر ابزارهای یادگیری ماشینی رایج مانند طبقه‌بندی‌کننده‌های خطی همانند پرسپترون‌ها و تعمیم آن‌ها، همتای چندلایه (MLP)، ماشین‌های بردار پشتیبانی (SVM)، و همچنین درخت‌های طبقه‌بندی و رگرسیون (CART) و جنگل‌های تصادفی می‌پردازد. فصل‌های بعدی کتاب نیز بر یادگیری خطی بیزی تمرکز دارد.

این کتاب می تواند به خوانندگان کمک کند،  تا به مهارت های زیر مجهز شوند:

  • ارزیابی کیفیت داده‌های مالی و بیمه‌ای و استفاده از دانش حاصل از داده‌ها پس از استفاده از ابزارهای تحلیل داده‌ها، برای تصمیم‌گیری به موقع مالی.
  • استفاده از ابزارهای کاهش ابعاد داده برای تقویت یادگیری تحت نظارت

تجزیه و تحلیل داده های مالی با یادگیری ماشینی، بهینه سازی و آمار ، منبعی ضروری برای دانشجویان ارشد و فارغ التحصیلان دوره های مهندسی مالی، آمار ، مدیریت ریسک ، علوم داده و کاربرد ریاضیات در هوش مصنوعی است.

عنوان فارسی: تجزیه و تحلیل داده‌های مالی با یادگیری ماشینی، بهینه‌سازی و آمار
عنوان انگلیسی: Financial Data Analytics with Machine Learning, Optimization and Statistic
نویسندگان: Kaiser FanYongzhao Chen Ka Chun Cheung, Phillip Yam
نام انتشارات: Wiley
موضوع: تحلیل داده
مخاطبان: دانشجویان ارشد و فارغ التحصیلان دوره های مهندسی مالی، مدیریت ریسک، علوم داده و کاربرد ریاضیات در هوش مصنوعی، کسب و کارهای فین‌تک فعال در حوزه تحلیل داده، علاقه‌مندان و سیاست‌گذاران حوزه تحلیل داده
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

در فین‌تک، رگ‌تک و صنعت خدمات مالی، تیمی متشکل از سی و نه متخصص، تحولات در حال وقوع در این صنعت و فرصت‌هایی که این تحولات به بازار می‌آورد و همچنین چارچوب نظارتی در حال ظهور را بررسی کرده‌اند.

برای کمک به خواننده در بررسی و درک همه مسائل مربوط به فین تک، کتاب حاضر به هفت بخش تقسیم شده است. بخش اول مباحث مقدماتی را در مورد توسعه فین‌تک، رگ‌تک، و سوپ‌تک مورد بررسی قرار می‌دهد.. بخش دوم کاربردهای تجاری فین‌تک و پیامدهای نظارتی مرتبط با آن، از جمله استفاده از فناوری دیجیتال توسط شرکت‌های خدمات مالی برای تعامل با مشتریان را بررسی می‌کند. بخش سوم مفهوم ایجاد یک دفتر کل از طریق بلاک‌چین را پوشش می‌دهد، که عموم افراد می‌توانند به عنوان منبع اطلاعات از آن استفاده کنند. بخش چهارم به بررسی مسائلی می‌پردازد که هنگام بررسی و استفاده از داده‌ها توسط فین‌تک‌ها به وجود می‌آیند. بخش پنجم مبارزه با پولشویی را در زمینه فین تک در نظر می گیرد. بخش ششم بحثی در مورد اثربخشی قانونی امضاهای الکترونیکی، سوابق الکترونیکی، تحویل الکترونیکی سوابق، و نگهداری الکترونیکی سوابق، و همچنین توصیف و تحلیل چارچوب قانونی که در مورد آن‌ها اعمال می شود را ارائه می کند. در نهایت،بخش هفتم ادغام و هم‌چنین نحوه استفاده قانون‌گذاران از تجزیه و تحلیل داده‌ها برای نظارت بر بازارهای مالی برای سوء رفتار احتمالی، پیگیری در جایی که مستلزم تحقیقات بیشتر است، و اثبات نقض قوانین در دادگاه را مورد بحث قرار می‌دهد. 


عنوان فارسی: فین‌تک، رگ‌تک و صنعت خدمات مالی
عنوان انگلیسی: FinTech, RegTech, and the Financial Services Industry
نویسندگان: Clifford E. Kirsch 
انتشارات: PLI press
تعداد صفحه: 1128
موضوع: رگ‌تک
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی

تأثیر فناوری بر افراد و شرکت ها به دلیل بحران‌های اخیر جهانی (از جمله پاندمی کرونا) آشکارتر شده است. همانطور که کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد هشدار داده است، فروش کالاهای جهانی بیشترین رکود خود را با 20.4 درصد در مارس 2020 تجربه کرده است، و فقر همچنان در حال افزایش است. ثابت شده است که مدیریت امور مالی و دارایی ها در این زمان موضوعی چالش برانگیز است. بنابراین، مدیریت ثروت، دارای اهمیت فراوانی است.

WealthTech که از کلمات “ثروت” و “تکنولوژی” آمده است، و ثروت و فناوری را برای ارائه راه حل های دیجیتال برای بهبود مدیریت ثروت و سرمایه گذاری در کنار هم قرار می دهد. اساساً، استفاده از فناوری برای ایجاد تجربیات بهتر و ارائه محصولات مقرون به صرفه تر و در عین حال برتر برای افراد، خانواده ها و شرکت ها است.

WealthTech زیرمجموعه ای از فین تک است و این دو را نباید با هم اشتباه گرفت. در حالی که فین تک به استفاده از فناوری برای دسترسی بیشتر به خدمات مالی اشاره دارد، WealthTech بیشتر بر ایجاد ابزارهایی برای مدیریت ثروت و سرمایه گذاری متمرکز است.

در کتاب حاضر مجموعه‌ای از آخرین گزارش‌های سازمان‌های تحقیقاتی معتبری همانند مک‌کینزی، accenture، deloitte، capge mini و … جمع‌آ وری می‌شود. علاوه‌بر این، در کتاب حاضر، اکوسیستم جهانی ولث‌تک و کسب و کارهای آن مورد بررسی قرار  می‌گیرند.


عنوان فارسی: مجموعه گزارش‌های ولث‌تک : راهنمایی برای مدیران و سیاست‌گذاران(همراه با اکوسیستم جهانی ولث‌تک)
موضوع: ولث‌تک
مخاطبان:کسب و کارهای فین‌تک فعال در حوزه ولث‌تک، علاقه‌مندان و سیاست‌گذاران حوزه ولث‌تک
نوع محصول: الکترونیکی و چاپی